Do ostatniego słowa / Tamara Ireland Stone

Samantha McAllister jest popularną dziewczyną, typową it girl, ma jednak sekret, który może sprawić, że straci wszystko, na co pracowała – OCD, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Z powodu natrętnych myśli każdy jej dzień to wyzwanie – tym większe, że funkcjonuje w grupie, w której coś tak niewiele znaczącego jak nieodpowiedni strój może doprowadzić do odrzucenia przez toksyczny krąg przyjaciółek.
Pewnego dnia Sam spotyka Caroline, ekscentryczkę i outsiderkę. Dziewczyna zabiera ją do Zakątka Poetów, tajnego klubu założonego przez wykluczonych przez szkolną społeczność nastolatków, których łączy miłość do poezji. Podczas spotkań z nowymi znajomymi Samanta może odpocząć od nieustannych wymagań wobec siebie i wysokich standardów, zaczyna czuć, że wreszcie znalazła swoje miejsce. Wszystko wydaje się iść po jej myśli, aż w trakcie pewnej rozmowy jej świat wywraca się do góry nogami.

Dostajemy tu historię nastolatki, która każdego dnia zmaga się z OCD i pokazuje, jak trudne bywa życie z tą chorobą i jak wpływa ona na jej relacje z bliskimi i otoczeniem oraz poczucie własnej wartości. I te bardzo poruszające zmagania Samanthy wychodzą tu na pierwszy plan, lecz nie są wszystkim. Bo to również opowieść o prawdziwej przyjaźni, wybaczaniu oraz odnajdywaniu siebie i swojego miejsca w świecie. Piękna w swej prostocie. I jakże wartościowa.

A ten jeden zwrot akcji, na który wpadłam na chwilę przed jego ujawnieniem, kompletnie pomieszał mi w głowie, bo ani trochę nie spodziewałam się takiego kroku. Ale myślę, że był bardzo, ale to bardzo potrzebny przede wszystkim dla samej Samanthy. A mnie finalnie bardzo przypadł do gustu.

A wątek poezji? Ja jestem na tak!

Jeśli szukasz wzruszającej i poruszającej historii o przyjaźni, miłości, chorobie, akceptacji i walce o samego siebie, to sięgając po tę powieść ani trochę się nie zawiedziesz. Mamy tu wiele przeróżnych emocji, ważnych przemyśleń i mnóstwo nadziei dla osób, które zmagają się z problemami natury psychicznej.

Ta książka świetnie pokazuje, że warto szukać pomocy i podejmować najlepsze dla siebie, a nie dla innych, decyzje.

Czytajcie!


✍️Jednym zdaniem: Tak wartościowych młodzieżówek ten świat potrzebuje.

Ocena: 4/5

📚Gatunek: młodzieżówka

📍Pojedynczy tom

👀Narracja: pierwszoosobowa, jeden punkt widzenia

🔢Sugerowany wiek: 15+

🤧Chusteczki w przygotowaniu: mogą być potrzebne

🎭Motywy: tajne stowarzyszenie, poezja, zaburzenia obesesyjno-kompulsywne, przyjaźń, szkoła

👉Współpraca reklamowa z wydawnictwem PrószyńskiPrześlij komentarz

0 Komentarze