
Najdotkliwszy ból jednej rodziny. Najmroczniejszy sekret drugiej.
Maine, lata 60. XX wieku. Pewnego upalnego dnia sześcioletni Joe obserwuje swoją młodszą siostrę Ruthie, siedzącą na jej ulubionej skale na skraju pola borówek, podczas gdy ich rodzina, pochodząca z plemienia Mikmaków z Nowej Szkocji, zbiera owoce. Tego popołudnia Ruthie znika bez śladu. Jako ostatnia osoba, która ją widziała, Joe będzie wiecznie prześladowany przez żal, poczucie winy i wyobrażenia tego, jak mogło wyglądać jego życie, gdyby nie doszło do tragedii.
Norma dorasta na zamożnych przedmieściach jako jedyna córka zgorzkniałych rodziców. Jest bystra, nad wiek dojrzała i ma w głowie pełno pytań, których nie wolno jej zadawać – pytań o jej brakujące zdjęcia z okresu niemowlęctwa, śniadą skórę, realistyczne sny o spędzaniu czasu przy ognisku w ciepłych objęciach, które nawiedzają ją noc w noc. Norma przeczuwa, że istnieją sprawy, o których rodzice jej nie mówią, lecz rozwikłanie tajemnic, które skrywali przed nią, odkąd była małą dziewczynką, zajmie Normie dziesiątki lat.
Zbieracze borówek to dojrzała, poruszająca i pełna emocji opowieść o rodzinie, której życie zmienia się w ciągu jednego lata. To historia o cierpieniu, stracie, tęsknocie, sile, nadziei, miłości, złości, smutku, strachu, niezrozumieniu, odrzuceniu, poczuciu winy, żalu, wybaczeniu i dyskryminacji. Opowiedziana z perspektywy dwóch osób, które krok po kroku przedstawiają nam siebie i swoją historię na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Smutna. Pełna bólu. Dająca do myślenia. Tak bardzo ludzka.
Nie należy ona do łatwych lektur. Wiele w niej emocji, które poruszają do głębi i/lub budzą wewnętrzny sprzeciw. Piękna i melancholijna w swej surowości. I choć nie oszczędza bohaterów, to jednocześnie nie chcesz przestać słuchać ich historii. Chłoniesz, rozważasz i wnikasz do głębi. To jedna z tych książek, które zostawiają ślad. I za to tak lubię literaturę piękną. I takich historii chcę więcej.
✍️Jednym zdaniem: Ta historia o gubieniu się i odnajdywaniu wzrusza potężnie.
⭐Ocena: 4.5/5
📚Gatunek: literatura piękna
📍Pojedynczy tom
👀Narracja: dwa punkty widzenia
🎭Motywy: siła rodziny, rdzenni Amerykanie, dyskryminacja, strata, ucieczka, samotność, Maine, lata 60. XX wieku
🔢Sugerowany wiek czytelnika: 17+
👉Współpraca reklamowa z wydawnictwem Filia

0 Komentarze