Akademia Mitu I : Dotyk Gwen Frost - Jennifer Estep"

Gwen po tragicznej śmierci swojej mamy zmuszona jest uczęszczać do szkoły dla mitologicznych stworów, gdzie uczy się ich historii, tradycji, kultury, sztuki walki. I na każdym kroku spotyka potomków dawnych wojowników: walkirie, Spartan, Amazonki, Celtów, Trojan i wielu wielu innych. Ona sama zwana jest Cyganką, czyli kimś kto uprawia magię. Bo Gwen posiada dar. Gdy dotyka rzeczy, osób, zwierząt jest w stanie poznać ich przeszłość - każde zdarzenie, uczucie, emocje, potrzeby, pragnienia, marzenia, historię. Wystarczy tylko dotyk by wiedzieć wszystko. Zwykły dotyk, który niesie moc. Moc poznawania. Wszystkiego. Od błahych rzeczy po śmiertelnie ważne. I to ta moc Gwen sprowadza na nią kłopoty. 
"Taka ładna, popularna, bogata, i co jej z tego przyszło? Nic jej to nie dało, tylko przedwczesną śmierć."
W Akademii Mitu Gwen czuje się samotnie. Nie ma przyjaciół, a na świecie została jej tylko babcia, która mieszka kilka kilometrów od szkoły. W szkole z nikim się nie przyjaźni. Jest na uboczu z powodu swojej pozycji materialnej, jak i „zawodowej”, bo nikt nie jest taki, jak Gwen. W akademii nie ma osoby, która posiadałaby jej dar. Jest sama. Dosłownie. Niby jej to nie przeszkadza, ale człowiek jest stworzony do przebywania w towarzystwie. Zdarzają się osoby, które najlepiej czują się w swoim towarzystwie, ale na dłuższą metę i one potrzebują towarzysza. Choćby na chwilę. I podobnie jest z Gwen.
"Że jestem silna i odważna (..), kiedy tak naprawdę jedyne, czego codziennie pragnę, to zwinąć się na łóżku i wypłakać porządnie przed snem."
Akademia Mitu to miejsce pełne magicznych i mitologicznych „stworzeń”, które każdego dnia uczą się swojej historii, tradycji i sztuk walki. Ale szkoła skrywa wiele tajemnic. Bo czymże byłby świat mitologicznych wojowników bez tych „złych”. W Akademii trzeba uważać na każdym kroku, gdyż każdy może stać po tej złej stronie. Każdy może być żniwiarzem chaosu, który walczy w imię zła, dla boga Loki'ego, który dawno temu został pokonany i sprowadzony na wiecznie więzienie. Jednak posiada on sługi, które stoją po jego stronie i chcą go uwolnić za wszelką cenę. Często za cenę życia. Trzeba uważać. Każdy może być zdrajcą. Każdy może zabić.
„Najniewinniej wyglądająca osoba może mieć najczarniejsze serce."
Gdy ginie pewna dziewczyna imieniem Jasmine, Gwen postanawia odkryć prawdę o jej śmierci. A jej dar ciągle podpowiada jej, że nic nie jest takie, jakim się wydaje. A śmierć nie była przypadkowa. Jednak, gdy dziewczyna zaczyna węszyć sprowadza na siebie niebezpieczeństwo. I od tej chwili musi również walczyć o swoje życie, bo ciemne strony nie pozwolą jej przeszkodzić im w ich misternym planie. Życie Gwen wisi na włosku, gdy krok po kroku poznaje prawdę. Jednak odkryje również coś znacznie większego. Coś co zmieni jej życie na wieczność.
"Tutaj oczekiwano od nas, że nauczymy się posługiwać tymi wszystkimi morderczymi przyrządami ustawionymi w sali. Jak zabić, okaleczyć czy torturować przeciwnika."
Ogromnym plusem książki jest mitologia w połączeniu z niezwykłymi darami. A także postać Gwen, która jako jedyna jest Cyganką i nikt tak naprawdę nie wie do końca na co ją stać. I sama Akademia Mitu zarówno, jako budynek, jak i miejsce dla mitycznych ludzi wydaje się bardzo interesujących miejscem, w którym może wydarzyć się wszystko. Należy również dodać, że książka zawiera 7 dodatkowych stron "W tle opowieści", które zawierają kilka bardzo interesujących informacji dotyczących bohaterki opowieści, jak i samej książki.
Dotyk Gwen Frost wciągnął mnie od pierwszych stron. W miarę poznawania Gwen zaczynałam coraz bardziej ją lubić. Bo w pewnych momentach przypominała mi mnie z przeszłości. Trzeba przyznać, że mitologia to jedna z moich najukochańszych tematyk, jeśli chodzi o książki. I się nie zawiodłam poznając Akademię Mitu. 
Mitologiczne istoty, tajemnice, magia, dary, zbrodnia, niebezpieczeństwo, odkrywanie prawdy, zaskakujący koniec, wątek miłosny. Wszystko co powinna zawierać dobra książka. Również styl pisania pani Estep mi odpowiada. Może chwilami pewne słowa czy wyrażenia były zbyt dziecinne i wulgarne, ale jakoś się wytrwało. Podsumowując książkę mogę z pełną szczerością przyznać, że z wielką przyjemnością chwycę po kolejne części.

Autor: Jennifer Estep / Tytuł oryginalny: Touch of Frost / Seria: Akademia Mitu (#1) / Wydawnictwo: Dreams - opis / Data wydania w Polsce: 08.2012 / Data wydania oryginału: 2011 / Liczba stron: 312

Seria  zawiera już pięć części w USA. W Polsce na razie ukazało się ich trzy - ostatnia, czyli Tajemnice Gwen Frost ponad miesiąc temu. Recenzja drugiej części (dawno już przeczytanej) pojawi się jutro. :) 

XOXO

*recenzja w bloga: przystanek-ksiazka.bloog.pl

8 komentarzy:

 1. Książka dopiero przede mną, ale na szczęście mam już ją na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi również ta książka przypadła do gustu i przeczytałam już drugą część. Nie mogę doczekać się aż trzeci tom wpadnie w moje rączki. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam dokładnie tak samo. :) Podobno trzecia najlepsza.

   Usuń
 3. Pierwszą rzeczą, na którą już dawno zwróciłam uwagę,jest okładka, która bardzo mi się spodobała! I oczywiście nietypowy pomysł. Wkróce sama, mam nadzieję, ją przeczytam (:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja miałam podobnie rok temu, jak tylko zauważyłam zapowiedź książki. Zakochałam się w okładce od pierwszego wejrzenia - jest po prostu piękna. I całe szczęście, że nie tylko okłada interesująca, fabuła książki również. :)

   Usuń
 4. Przeczytałam tę i kolejną część -Pocałunek Gwen Frost. Słyszałam, że ma być 6 części :). Teraz poluję na trzecią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do sześciu to nie posiadam takiej wiedzy - nie dowiadywałam się. Ale jeśli tak to tylko się cieszyć i liczyć na to, że kolejne części nie zaniżą dotychczasowego poziomu.

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.