O krok za daleko- Abbi Glines

Nigdy nie wiesz, czego możesz spodziewać się od życia. Nie wiesz czy każdy kolejny dzień będzie podobny do poprzedniego czy może zaskoczy cię czymś kompletnie niespodziewanym. A może wręcz przeciwnie. Może życie da ci takiego kopa w dupę, że się nie pozbierasz. Nigdy nie wiesz co się stanie. Ale czy przez to mamy się zawsze bać? Czy mamy nagle przestać cieszyć się życiem i dzień w dzień martwić się co jeszcze złego może się stać? Niewiedza może przerażać, ale i wiedza tak samo. Czy znacznie lepiej żyć w nieświadomości? Czasem wszystko wydaje się, że zależy od nas samych. Czy to też prawda? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na te pytania. Jest milion różnych.
 „Wielkie marzenia pozwalały uporać się z rzeczywistością.”
Blair ma dziewiętnaście lat i straciła wszystko co stracić mogła: siostrę bliźniaczkę (wypadek samochodowy), ojca (wyprowadzka), matkę (śmiertelna choroba), rodzinę, dom, normalne życie. Od śmierci matki musi sama sobie radzić, jednak gdy kończą się jej pieniądze nie jest już w stanie i dlatego kontaktuje się z dawno niewidzianym i niesłyszanym ojcem, który rozpoczął nowe życie z nową rodziną. Blair nie chce korzystać z jego pomocy, bo nadal ma mu wiele za złe, ale musi, bo nie ma innego wyjścia. Dlatego zostawia rodzinną Alabamę i własnym samochodem - tylko on jest pozostał po starym życiu - jedzie do ojca na Florydę by zamieszkać z nim i z jego nową rodzinę. Dziewczyna ma plan: pomieszka trochę u ojca, znajdzie prace, zarobi pieniądze i wyniesie się jak od niego jak najdalej. 
„Jeśli pozostanę sobą i nie zapomnę, kim jestem, wszystko będzie dobrze.” 
Rush of Love - Abbi GlinesCały jej plan ulega przekwalifikowaniu, gdy przyjeżdża pod dom ojca i poznaje Rusha. Jej ojca, ani jego żony nie ma, za to jest jej przyszywany brat, który litościwie zgadza się by dziewczyna przez kilka dni zamieszkała w jego domu (w domu Rusha, a nie jej ojca). Początkowo między nimi jest olbrzymia przestrzeń. Mimo, iż są rodziną nie próbują się nawzajem poznać. Rush odpycha Blair i traktuje ją bardzo chłodno, dziewczyna natomiast trzyma się od niego jak najdalej. Jednak przez to, iż mieszkają w tym samym domu, ciągle na siebie wpadają. Ich rozmowy są krótkie, lecz mocne. 
„Wpatrywał się we mnie, jakbym była szklaną wody, którą ktoś podał mu podczas wędrówki przez pustynię.”
Początkowa niechęć gdzieś niknie. Coś ich do siebie ciągnie. Między nimi wybucha namiętność. Mimo tego, iż wiedzą, że nie mogą być razem, nie potrafią się sobie nawzajem oprzeć. Blair bardzo mocno się angażuje mimo, iż wie, że Rush to kobieciarz. Jednak po pewnym czasie wchodzi na jaw, że chłopak skrywa wielką tajemnicę, która rzutuje na całe życie dziewczyny, zarówno te przeszłe, jak i przyszłe. Jak Blair poradzi sobie ze swoimi uczuciami i prawdą, gdy okaże się, że nie miała pojęcia o tak wielu sprawach? Czy uczucie pomiędzy ludźmi, którzy wbrew wszystkiemu wybrali siebie, nie wygaśnie? 
„Nigdy już nie będę taka sama. Dziewczyna, którą pokochał, nie istniała. Gdyby został, szybko sam by się zorientował. Nie miałam przeszłości. Niczego, na czym mogłam się oprzeć. Wszystko legło w gruzach. Nic nie miało sensu i wiedziałam, że tak już zostanie...zasługiwał na więcej.”
Czemu w taki sposób zaczęłam recenzję książki "O krok za daleko"? Bo ona sama w sobie zawiera tysiące pytań i stawia setki odpowiedzi - jest czymś więcej niż zwykłą książką na zwykły dzień. Mimo kilku erotycznych scen - wydaje się, że niepotrzebnych (choć to przecież New Adult charakteryzujący się scenami seksu) - ta książka tak naprawdę jest o miłości, namiętności, poszukiwaniu szczęścia, sile, strachu i radzeniu sobie z problemami, a także stawianiu czoła wielu przeciwnościom losu. 
„Jak ukoić jego ból, skoro mój własny przypominał wielką ziejącą dziurę, w której zmieścilibyśmy się oboje?”
Ta opowieść posiada znacznie głębszy sens, niż mogłoby się wydawać przy kilku fragmentach - wydaje się, że została stworzona umyślnie by pokazać coś znaczącego, a nie tylko po to by została wydana. Ta książka przekazuje coś ważnego - mimo, że jest o dziewczynie, która ma wiele problemów i targa nią namiętność, to tak naprawdę jest o normalnym życiu i prawdziwych ludzkich uczuciach, które napotykają każdego z nas każdego dnia. Powieść ta pokazuje, że każdy z nas ma swoje własne demony, które tylko pragną nami zawładnąć - mam na myśli strach, kłamstwa, pożądanie, samotność, ból, cierpienie. Bohaterka tejże książki stara się sobie z nimi radzić - raz lepiej raz gorzej, ale to pokazuje, że jest normalnym, zwykłym człowiekiem podatnym na wszelkie niedogodności zrzucane pod nogi. 

"O krok za daleko" to książka o uczuciu rodzącym się w bólach. Warta uwagi, która wciąga już od pierwszych stron i w ani jednym momencie się nie nudzi. Sceny nie są przedłużane, a opisy nie nużą. Dialogi pomiędzy bohaterami nie są banalne, a myśli wyrażane przez główną bohaterkę są dobrze przemyślane i niosą ze sobą ważne słowa - przez całą książkę towarzyszą nam odczucia Blair, której emocje to jeden wielki bałagan. Ogólnie cała akcja toczy się w sposób szybki i nie dający czasu na oderwanie się od historii. Zarówno początek i rozwinięcia akcji bardzo ciekawe, a zakończenie (tam gdzie poznajemy prawdę) naprawdę interesujące i prawdopodobnie takie, jakie być powinno - bez słodzenia, banalności. Co do języka może być kilka uwag, ale już do stylu pisania ani jednej. Co do bohaterów to nie mam uwag - da się w pełni zrozumieć ich zachowanie. 

"O krok za daleko" to bodajże moje drugie przeczytane New Adult, więc jeszcze nie jestem w stanie powiedzieć czy zostanę fanką tego gatunku dla trochę starszej młodzieży. Może tak, może nie. Wszystko będzie zawsze zależało od tego czy historia będzie warta mojej uwagi. W "O krok za daleko" jest jej zdecydowanie warta. 


Autor: Abbi Glines / Oryginalny tytuł: Fallen too far / Seria: Za daleko (#1 - trylogia) / Wydawnictwo: Pascal - opis / Data wydania w Polsce: 17 lipca 2013 / Data wydania oryginału: grudzień 2012 / Liczba stron: 304

"O krok za daleko" to pierwsza część bardzo ciekawej trylogii, pełnej realizmu i ukazującej rzeczywistość w sposób naturalny, bez niepotrzebnych udziwnień.  Z chęcią przeczytam kolejną część, która ukaże się u nas już w październiku. Jestem bardzo ciekawa, jak dalej potoczą się losy Blair i Rush'a.

XOXO

P.S. Cieszę się, że przeczytałam tę książkę z jeszcze jednego powodu - nie tylko dlatego, że bardzo mi się podobała, ale również dlatego, że w końcu wiedziałam o czym mam pisać w recenzji i nie musiałam zbyt mocno się wysilać. Po prostu usiadłam i napisałam - uwielbiam tak. :)

9 komentarzy:

 1. Strasznie się nakręciłam na tę książkę, a to dzięki twojej recenzji ;) Dodaje do listy książek do kupienia na 2014 rok i nie zostaje mi nic innego tylko okraść bank, bo lista jest zdecydowanie pokaźna ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Tobie również się spodoba i się nie zawiedziesz :)

   Usuń
 2. słyszałam o książce same pozytywne opinie, sama chyba jednak się sięgnę:)
  Bardzo podoba mi się Twój blog. Chciałabym dodać się do obserwowanych, lecz ich tutaj nie widzę. W zamian zapraszam Cię do znajomych na lubimyczytać:))
  pozdrawiam
  czytelniadominiki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Ci tę książkę :) Co do obserwowanych to już możesz mnie dodać, bo w końcu włączyłam tę funkcję :)

   Usuń
 3. Kupiłam ją w sobotę, a wczoraj wieczorem przeczytałam. Boże boskie totalnie. Gdyby nie twoja recenzja nawet nie wiedziałabym, że istnieje taka książka. I w stu procentach się z tobą zgadzam - cudo. Pozdrawiam Karo. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaczęłam przed chwilą czytać tę książkę i już na samym początku stwierdziłam, że jest genialna ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedynka jest cudna, dwójka jest dobra, trójka trochę mnie rozczarowała - te same schematy i powielanie tego samego...

   Usuń
 5. ksiazka <3 wspaniala !!! Polecam :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.