Partials. Częściowcy - Dan Wells*


Partialsi, czyli tzw. Częściowcy stworzeni zostali przez ludzi (Amerykanów) by wzięli udział w wojnie izolacyjnej przeciwko Chinom, którą wygrali. Podobni są oni ludziom, lecz w kilku aspektach się od nich różnią. Są silniejsi, szybsi, bardziej waleczni i agresywniejsi. Mieli pomóc ludziom i pomogli, a później starli ich z powierzchni ziemi. Zbuntowali się przeciwko nim i zabili 99,99% ludzkości. Wypuścili wirusa RM, który wybił większość z nich. Częściowcy stali się pogromcami ludzi, którzy dali im życie.
„Nie potrzebowali dużo czasu, by zetrzeć nas z powierzchni ziemi zwłaszcza, gdy uwolnili RM.”
Świat w przyszłości staje w obliczu zagrożenia, którym stali się Partialsi, a właściwie ich wirus. Ludzie umierają, jest ich coraz mniej, co oznacza że i natura, otaczający ludzi świat się zmienia. Budynki popadają w ruinę, gospodarka nie istnieje, transport podobnie, nic nie jest takie, jak kiedyś. Oprócz władzy, która zawsze jest taka sama: pożądliwa, zachłanna i egoistyczna. Ludzie żyją w ciągłym strachu przez Częściowcami i Głosem (ruchem oporu), a także chorobą i wyginięciem. Noworodki umierają zaraz po urodzeniu, a najmłodszy człowiek na ziemi ma 14 lat. Aby zwiększyć szanse na powstanie nowego pokolenia odpornego na wirus RM władza przyjęła tzw. Ustawę Nadziei, która nakazywała osiemnastoletnim dziewczynom zachodzenie w ciążę. Od jedenastu lat ani jedno dziecko nie przeżyło. Umierało kilka godzin lub kilka dni po narodzinach. A mimo to dziewczyny nadal musiały rodzić, bez względu na wszystko.
„Dzięki tej ustawie i niestrudzonym wysiłkom medycznym, z każdym dniem jesteśmy coraz bliżej spełnienia tego marzenia.” 

Kira, główna bohaterka jest 16 letnią lekarką na oddziale położniczym. Zajmuje się badaniami nad dziećmi. W świecie pełnym cierpienia Kira odnajduje miłość. Z Marcusem, niezwykle wesołym i pogodnym chłopakiem zna się od dzieciństwa, które spędziła bez rodziców. Została wychowana przez przybraną matkę wraz z innymi sierotami. Pamięta tylko ojca, jej matki brak w jej wspomnieniach. Kira w szpitalu znajduje się w grupie, która bada noworodki. Niestety radość narodzin kończy się smutkiem. Za każdym razem. I gdy jej najbliższa przyjaciółka zachodzi w ciążę, Kira za wszelką cenę chce uratować jej dziecko. Wpada na szatański pomysł zdobycia Częściowca i przeprowadzenia na nim badań, gdyż Partialsi, jako jedyni są odporni na wirus RM. 
„(…) roi się od niebezpieczeństw, a ona z jakichś powodów tkwi w samym ich środku, ponieważ grupy, o których istnieniu wcześniej nie wiedziała, wykorzystują ją w zamiarach dla niej nie do ogarnięcia?”
Partials to książka, choć ukazująca świat przyszłości skazany na zagładę, posiada w sobie cząstkę humoru. Cieszy, że nie jest to kolejna romantyczna historia na tle kończącego się świata. Dan Wells bardziej niż na miłości bohaterów (choć ten wątek również jest ważny) skupił się na wątku postapokaliptycznym. Świat ludzi i świat Częściowców jest fascynujący i niezmiernie ciekawy. Wątek dotyczący wirusa świetny, a poszukiwanie przez Kirę Partialsa niezwykle frapujące. Wciągająca, wzruszająca i godna polecenia. Tylko czekać na jej kontynuację, która ukazała się w Stanach 22 lutego, a zwie się Fragments.
„Mój dowcip jest jak twoje nogi [...]. Byłoby egoizmem ukrywać go przed innymi.” 
Partials to jedna z najlepszych książek ostatnich miesięcy, a może i lat. Nieprzewidywalna fabuła i dobrze skonstruowane wątki nadają tej książce niezwykły charakter. Oszałamiająca i fascynująca. Tak można ją określić, choć mogą nie oddawać w pełni mojego zachwytu. Ciężko znaleźć słowa opisujące, jak ta książka jest dobra. Brak słów może być jedynym idealnym określeniem Częściowców. Dan Wells sprawił, że zatopiłam się w niej od pierwszej strony i nie byłam w stanie przestać jej czytać. Ten niezwykły świat przyszłości przyniósł mi gęsią skórkę, gniew, wzruszenie, śmiech i nadzieję. Prawdziwa spirala emocji. Nie brakuje w niej sekretów i tajemnic, a także zdrad i nieoczekiwanych zwrotów. Ponad 400 stron wciągającej historii, wyrazistych bohaterów i dynamicznej akcji. Partialsi to książka, której nie zapomina się zaraz po odłożeniu. To książka, która pozostanie na długo w pamięci. 


Autor: Dan Wells / Tytuł oryginalny: Partials / Seria: Partials (#1) / Wydawnictwo: Jaguar - opis / Data wydania w Polsce: 03.2013 / 
Data wydania oryginału: 2012 / Liczba stron: 417

Partials to moje pierwsze spotkanie z tym amerykańskim pisarzem i już wiem, że nie ostatnie. Dan Wells mnie zachwycił. Nie tylko historią i fabułą książki, ale i stylem oraz językiem. Czytanie tej książki to była prawdziwa przyjemność i z niecierpliwością czekam na dalsze losy Kiry.

Co do autora to u nas zostały wydane jeszcze dwie inne jego książki: Nie jestem seryjnym mordercą oraz Pan Potwór, z którymi mam zamiar zapoznać się w najbliższym czasie.

XOXO

*recenzja z przystanek-ksiazka.bloog.pl

6 komentarzy:

 1. Nie znam tej serii, ale widać warto przeczytać :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam jedną książkę Dana Wellsa i bardzo mi się ona podobała. Z "Częściowcami" również chętnie się zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to właśnie jestem teraz ciekawa tych jego pozostałych książek, które zostały u nas wydane.

   Usuń
 3. Motyw silniejszych, szybszych i lepiej walczących Częściowców skojarzył mi się z serialem "Dark angel", grała tam m.in. Alba. ;) A ten cytat o nogach nawet mnie rozbawił!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tego serialu nie oglądałam, więc nie jestem w stanie potwierdzić. A ten cytat? Musiałam go tu umieścić, po prostu musiałam :D

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.