Przez burze ognia - Veronica Rossi

Aria zna tylko jeden świat - ten pod kopułą, która chroni ludzkość przed wyginięciem. To właśnie w Reverie - niezwykle rozwinięte technologicznie i nieprawdopodobne miejsce, które stało się dla ludzi prawdziwym domem - dziewczyna (podobnie, jak reszta mieszkańców) przebywa w wirtualnym Sferach - miejscu nierealnym i nieprawdziwym, ale imitującym rzeczywistość, taką jaką zapamiętali przed laty. Strefa ta dostępna jest tylko za pomocą specjalnego Wizjera przytwierdzonego do oka, który pozwala na widzenie wyimaginowanego świata, niemożliwego do zobaczenia bez niego. Wizjer pozwala Arii na przebywaniu w każdym możliwym miejscu. Może znaleźć się gdziekolwiek chce - taką moc wolności i braku granic posiada ten sprzęt.
"(...) marzyła o tym co w Reverie było codziennością. Być w dwóch miejscach na raz."

Perry żyje poza kopułą i jako jeden z Wykluczonych musi każdego dnia walczyć o przeżycie. A to zadanie wcale nie jest takie łatwe, gdyż prawdziwy świat nie jest już miejscem w miarę bezpiecznym. Teraz grasują w nim kanibale, toczą się plemienne wojny i wojenki, a eterowe burze nawiedzające niebo stają się coraz gwałtowniejsze i silniejsze. Chłopak jednak daje sobie radę, gdyż posiada pewien dar pozwalający mu unikać niebezpieczeństwa - Perry wyczuwa zagrożenie i ludzkie emocje. Przydatny dar na niebezpieczne czasy.

"Boje się tej niepewności. I trudno mi znieść że nic nie mogę na to poradzić."
Świat został podzielony na Osadników i Wykluczonych - ludzi żyjących z dala od siebie i nie mających ze sobą nic wspólnego. Jedni żyją w wirtualnych rzeczywistościach i nie mogą obyć się bez nowych technologii, które ułatwiają im codzienne funkcjonowanie. Drudzy, bez nowinek technologicznych, znaleźli sposób na przeżycie w niezwykle niebezpiecznym świecie. Dwie róże grupy ludzi, których dzieli wszystko - dosłownie wszystko. Wydawałoby się, że ani jedni, ani drudzy nie są w stanie przeżyć w tym innym świecie. Drogi Arii i Perry'ego łączą się, gdy dziewczyna zostaje wygnana z Reverie za przestępstwo, którego swoją drogą nie popełniła i wyrzucona poza kopułę. Dzięki połączeniu ich historii zaczynamy dowiadywać się coraz więcej o świecie, o ludziach i plemionach, o burzach eterowych, ale i o samych bohaterach, którzy rzuceni na głęboką wodę i zdani na łaskę losu muszą zrozumieć nowe okoliczności i sobie z nimi poradzić. A nie będzie łatwo, gdy jedno z nich poczuje to co drugie i tak naprawdę nie będzie do końca pewne, czy te uczucia są jego własnymi.
„Ludzie to więcej niż emocje.Mają myśli i powody,by postępować tak,jak postępują.”
Przez burze ognia to antyutopijna historia dwojga zupełnie różnych od siebie ludzi, których połączone losy kompletnie zmieniają ich życie, ale i również ich samych. Początkowo poznajemy Arię, jako zwykłą nastolatkę, której chęć zabawy, a także pragnienie zdobycia informacji o matce wykracza poza pewne granice i zrzuca na nią kłopoty. Potem, gdy zostaje wygnana, jej wola przeżycia i ogromna siłą i chęć walki sprawiają, że zmienia się ona w zupełnie inną osobą. Perry natomiast jest samotnikiem, którego niezwykła i jakże przejmująca przeszłość ma nad nim kontrolę, bo chłopak nie jest w stanie do końca sobie z nią poradzić - wydaje się być on bardziej skomplikowaną postacią.
„- Kiedy mówiłaś o moich Znaczeniach... moich tatuażach - mówił dalej - byłaś na dobrym tropie. - Podniósł wzrok i spojrzał jej w oczy. - Na imię mi Peregrine. Peregryn to sokół wędrowny. Wszyscy mówią mi Perry.”
Przez burze ognia to książka, w której wiele się dzieje i na każdej kolejnej stronie dowiadujemy się czegoś nowego - od eteru, po Scirów, Audów, Vidów, mocy Zmysłów i kończąc na niezwykłej więzi łączącej głównych bohaterów - właśnie wątek tej więzi jest niezwykle intrygujący, bo wkracza w sferę silnych emocji i uczuć, które wydają się niemożliwe do odczuwania. Podobnie jest z wątkiem burz eterowych, które stają się codziennością świata głównych bohaterów. Eter jest wszechobecny i stały, a więc stwarza ciągłe zagrożenie - to właśnie przed nim uciekli ludzie.

Ta historia wciąga od pierwszych stron i oddaje dopiero na końcu - a i tak pragnie się już czytać kolejną część, szczególnie po takim zakończeniu, jak tu. Veronica Rossi stworzyła niezwykły świat przyszłości, który w pewnych momentach wkraczał w dobrze nam znaną przeszłość, gdzie stale tkwiło niebezpieczeństwo i groźba śmierci. 
Przez burze ognia to powieść napisana w bardzo dobrym stylu, gdzie dialogi nie nudzą, a zdania nie grzeszą banalnością. Szybka i wartka akcja jest wielkim plusem tej książki, jak również i ciekawie wykreowani bohaterowie z różnymi osobowościami.
Osobiście dużo przyjemności sprawiło odkrywanie sekretów, których jest pełno i które są niezwykle intrygujące.  Należy również dodać, że rozwinięcie fabuły, a także zakończenie historii dało mi dużo satysfakcji i nie żałowałam przeczytania tejże książki.Autor: Veronica Rossi / Tytuł oryginału: Under The Never Sky / Seria: Przez Burze Ognia (#1) / Wydawnictwo: Otwarte - opis / Data wydania w Polsce: styczeń 2013 / Data wydania oryginału: 2012 / Liczba stron: 368

Seria Under The Never Sky liczy sobie już dwie części. Zarówno u nas, jak i w USA. Druga część, czyli Przez Bezmiar Nocy miała u nas premierę 26 sierpnia (kilka dni temu). Natomiast część trzecia - Into The Still Blue - ukaże się w Stanach w styczniu 2014 roku. 

Czy ktoś już dorwał drugą część? :)

XOXO

8 komentarzy:

 1. Czytałam i bardzo mi się również podobała ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i ja to nawet 10 bym dała :) Świetna ta więź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też ten pomysł z tą więzią bardzo przypadł do gustu.

   Usuń
 3. Książka już od długiego czasu leży na mojej półce i czeka na przeczytanie. W końcu muszę się za nią wziąć! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam i mam nadzieję, że się spodoba. :)

   Usuń
 4. Czytałam i jestem zakochana w tej książce :) ♥♥ Nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam drugą część !

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.