Wybranka bogów cz. 1 i cz. 2. W kręgu mocy Partholonu 1 - P.C. Cast*

Poznajcie Shannon Parker - prawdziwą amerykańska kobietę z krwi i kości, która zawsze uważała, że jej przeznaczeniem jest nauczanie angielskiego. Pełna poczucia humoru, pozytywnej energii i zwariowanych pomysłów, pewnego dnia postanawia wybrać się na aukcję antyków. Sama nie ma pojęcia, że ta decyzja wpłynie na całe jej życie. Są wakacje, więc bohaterka wybiera się na Aukcję Przedmiotów Unikalnych, która zostanie zorganizowana poza miastem. To właśnie tam zauważyła niezwykły wazon, który przyciąga jej wzrok z jednego powodu. Malowidło na nim przedstawia kobietę, która wygląda, tak jak Shannon, która niewiele się zastawiając postanawia go kupić. Podczas powrotu do domu kobieta ma wypadek samochodowy, którego skutkiem (plus odrobina magii) jest pobudka anglistki w zupełnie innym świecie.
"Nie miałam bladego pojęcia, o co chodzi, czułam tylko, że stanowczo coś jest nie tak."
Trzydziestopięcioletnia Shannon z dnia na dzień staje się inną osobą. Ze zwykłej nauczycielki angielskiego zostaje przemieniona w boginię, którą szanują i darzą miłością wszyscy poddani. Bo przecież nie można nie kochać własnej Bogini w ludzkiej skórze. Tylko jak poradzić sobie z nowymi okolicznościami skoro przez większą część życia było się zwykłym człowiekiem przyzwyczajonym do pewnych standardów? Wbrew wszystkiemu Shannon nie paraliżuje strach. Od samego początku udaje jej się zachować pozory i nie zdradzić prawdy o sobie. Udaje jej się wcielić w postać poprzedniej Wybranki Bogini. Oczywiście pomaga jej w tym dawna służąca byłej Wielkiej Kapłanki Rhiannon. Już pierwszy dzień pobytu w Partholonie zmienia życie zwykłej nauczycielki. Do świątyni przybywa Wielki Szaman, ClanFintan, który tego samego wieczoru staje się mężem Shannon Parker. Na rok. Jednak urok i sposób bycia Shannon sprawia, że owe plany troszkę się zmieniają.
"Dla mnie to nieistotne, ile razy przed naszym ślubem oglądałeś gołe centaurzyce!"
Nowy świat Shannon staje w obliczu zagrożenia. Widząc śmierć ojca Rhiannon, Shannon wyrusza w samotną podróż, by pochować jej ojca. Jednak nie zdaje sobie sprawy, na jakie niebezpieczeństwo się naraziła. Partholon został zaatakowany przez istoty, które nie znają litości. Istoty, które pragną śmierci i władzy. A Shannon wyruszyła w miejsce, gdzie jest ich pełno. Czy uda jej się uratować własne życie? Czy zda sobie sprawę, kto jest jej prawdziwym przyjacielem? Czy znajdzie miłość i zdobędzie prawdziwy szacunek podwładnych, który nie będzie naznaczony strachem? I czy stwory niosące śmierć zdobędą Partholon?
„Macie pilnować milady, a w razie potrzeby oddać za nią życie, lecz jeśli który z was jej dotknie, zabiję. Zrozumiano?”
Wybranka bogów to pięknie opisana historia opowiadająca o szukaniu własnego miejsca w życiu i poznawaniu siebie. Pełna miłości, przyjaźni, szacunku, niebezpieczeństw i zagrożeń. W krainę pełną magii, mitycznych stworzeń i mrocznych sił zostajemy wciągnięci już od samego początku, a wszystko za pomocą wazy, która zarówno nas, jak i bohaterkę przenosi do tego pięknego kraju. A w nim poznajemy, co to znaczy prawdziwe uczucie, które potrafi przenosić góry i jest niezniszczalne. Poznajemy, co to niebezpieczeństwo, które sprawia, że potrafimy znaleźć w sobie siłę i magię. Razem z Shannon przeżywamy przygody, które zabierają nas w krainę marzeń. I razem z nią śmiejemy się, co nie miara. A za bohaterów trzymamy kciuki.
"Pamiętaj, że on urodził się po to, by cię kochać."
Wciągająca, przyjemna, niebanalna powieść, która idealnie oddaje styl pisania P.C. Cast, która nie stroni od specyficznego humoru, miłosnych scen, romantycznych uniesień, nieprzyjemnych (strasznych) opisów i stworów. Można by chwilami narzekać na jej język i dialogi, ale fabuła książki, odciąga od tego uwagę. A bohaterowie? Nie mam większych zastrzeżeń. Shannon jest postacią, której nie da się nie lubić. 
P.C. Cast słynie z niezwykłego poczucia humoru. I tym razem nie zawiodła moich oczekiwań. Wiele było momentów, w których nie potrafiłam powstrzymać się od śmiechu. Dowcip i fabuła opowieści sprawiły, że nie potrafiłam się oderwać o tej książki. Zdecydowanie za szybko przeczytałam obie części. Urzekł mnie ich magiczny, niebezpieczny, pełen miłości i polotu klimat. Taki, jaki pokochałam w książkach pani Cast (czytałyście Boginię oceanu? Nie! No to przeczytajcie). Dla mnie Wybranka bogów to idealna książka, gdy chce się zapomnieć o całym świecie.


Autor: P.C. Cast / Tytuł oryginalny: Divine by mistake / Seria: W kręgu mocy Partholonu / Wydawnictwo: Harlequin- opis cz 1, cz. 2 / Data wydania: lipiec 2012 (Polska), 2006 (USA) / Liczba stron: cz. 1 - 416, cz.2 - 368

Za możliwość przeczytania Wybranki Bogów bardzo dziękuję wydawnictwu Harlequin/MIRA.

Postanowiłam napisać jedną recenzję do tych dwóch części z jednego, prostego powodu. Wybranka bogów to jedna historia, która została podzielona przez wydawnictwo na dwie książki. Nie byłoby sensu dwa razy pisać o tym samym w ocenie. :)

XOXO

P.S. Recenzja z przystanek-ksiazka.bloog.pl

8 komentarzy:

 1. Czyli całość miała prawie 800 stron, niezła cegła. Nasza okładka najciekawsza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod względem gabarytowym, jak najbardziej cegła. Jednak czcionka jest bardzo duża.

   Usuń
 2. Po Twojej recenzji jestem skłonna się skusić

  OdpowiedzUsuń
 3. Obecnie czytam/kończę "Urodzoną Bogini"- świetny klimat całej serii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie za drugą część UB się zabieram. Bardzo mi się podoba - nie sądziłam, że aż tak bardzo, po małym rozczarowaniu z Powrotem Bogini.

   Usuń
 4. Za niedługo się za nią zabieram! Przez Ciebie jestem jej jeszcze bardziej ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam - mam nadzieję, że się spodoba - jest w niej coś wciągającego. :)

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.