Cyrk Nocy - Erin Morgenstern*


'Cyrk Nocy' porywa od pierwszej strony. Magia otacza czytelnika już na samym początku, gdy nie wie czego się spodziewać. Zastanawia się, wyobraża sobie "Cóż to takiego może być". Ale uwierz, nie jest przygotowany na COŚ takiego. Bo 'Cyrk Nocy' to baśń, która sprawia, że wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach, z każdą kolejną stroną ciekawość i fascynacja się wzmaga. Aż wciąga tak, że pragnie się na własne oczy ujrzeć dzieło magii i iluzji. I tu granicą jest tylko wyobraźnia. Jednak 'Cyrk Nocy' jest tak fantastycznie napisany, że umysł nie ma granic. Jest się w stanie ujrzeć wszystko. I zapomnieć w się w tym. Jestem tą książką po prostu oczarowana. Nie spodziewałam się czegoś takiego. Wiedziałam, że może być dobra i po opisie nie wątpiłam, że mi się spodoba, ale nie wiedziałam, że aż tak bardzo. Nie sądziłam, że magia może działać przez wszystkie jej strony. Magia i miłość - dwa piękne wątki tej przecudnej książki.
"Cyrk to po prostu cyrk - tłumaczy. - Efektowne widowisko, nic ponad to."
Wszystko zaczyna się pewnej październikowej nocy w dziewiętnastym wieku, gdy dwójka mężczyzn spotyka się, by ustalić i omówić sprawy związane z rozgrywką, która toczyć się ma pomiędzy ich dwoma uczniami. Pomiędzy osobami, które potrafią rzeczywistość zmieniać w coś piękniejszego i straszniejszego. W coś, w co ciężko uwierzyć, w coś co nie jest prawdą i jest. Ich uczniowie posiadają niezwykłe moce, które zachwycają. I to tej nocy w 1873 roku, wszystko się zaczyna. Iluzja wkracza w świat, pomiędzy ludzi. Nikt nie wie ile owa rozgrywka ma się toczyć. Może kilka tygodni, a może kilkanaście lat. Wiadomo jedno: cyrk jest do tego narzędziem. To właśnie on ma być areną, gdzie rozegra się bitwa. Tajemnicza i magiczna aura spowiła dziewiętnastowieczny świat.
"Cyrk pojawia się znikąd."
Celia i Marco, którzy są rywalami i iluzjonistami przez lata ćwiczą, trenują i przygotowują się do rozgrywki. Żadne z nich nie wie o drugim. Moce każdego z nich nie mają granic, oboje potrafią tworzyć i zmieniać wszystko. Ich dzieciństwo i dorastanie naznaczone było pracą i cierpieniem. Czemu? Gdy ma się za nauczycieli takich ludzi, jak Prospero i Alexander, to nie zazna się niczego innego. Ale oboje zgodni z nimi, każdego dnia przez wiele lat ćwiczą, by być lepszym od przeciwnika. Aż wiele lat później, po wielu rozmowach cyrk zaczyna swoją pracę. Ale nie jest to zwykły cyrk, gdyż otwarty jest tylko w nocy. Lecz to właśnie w nocy iluzja nie śpi i każdy, kto wejdzie do cyrku, wyjdzie oniemiały z wrażenia. Nikt nie wie, że cyrk to arena. Arena, gdzie toczy się walka. Arena, gdzie dwójka młodych ludzi bierze udział w grze, która skończyć się musi zwycięstwem jednego z nich. A drugie...Celia i Marco przez wiele lat toczą boje w iluzji, jednak nie są dla siebie obcy, bo rozgrywka zawsze łączy przeciwników. Łączy w sposób, w który łączyć nie powinna. Oboje iluzjoniście nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, które ich przenika. Nie wiedzą, że rozgrywka może mieć tylko jedna zakończenie. Iluzją można zmienić wszystko, jednak przychodzi czas, gdy nawet ona nie pomaga.
"Zdradzenie tajemnicy, prawdziwej, ważnej tajemnicy, nawet jednej jedynej osobie, tę tajemnicę zmieni."
Wędrujesz razem z cyrkiem, oglądasz występy ludzi, śledzisz rozwój sytuacji, przeżywasz rozterki bohaterów - tak, jakbyś był blisko nich. Dla mnie ta książka jest niezwykła i specyficzna w swoim stylu. Byłam i pewnie będę przez długi czas nią oczarowana. Aż szkoda, że książka nie będzie miała kontynuacji, bo z przyjemnością kolejne części bym przeczytała. 
Cyrk Nocy to fenomenalny debiut Erin Morgenstern. Książka wciąga od samego początku i ciężko się od niej oderwać. Każda strona przeszyta jest magią i tajemniczością. A dodając do tego napięcie, które wytwarza się przy każdym rozdziale, sprawia że nie sposób o niej zapomnieć. Idealnie napisana, pełna cudownych zwrotów i alegorycznych interpretacji. Świat z Cyrku Nocy jest magiczny, tajemniczy, mroczny i zachwycający. Wszystko to składa się na powieść, która zachwyci każdego. Jeśli kochasz baśniowy nastrój z nutą romantyczności i tajemnicy, to ta książka jest dla ciebie.

„Ludzie widzą to, co chcą zobaczyć.  W większości przypadków to, co im się wmawia.” Autor: Erin Morgenstern / Oryginalny tytuł: The Night Circus / Seria: - (książka w jednym tomie) / Wydawnictwo: Świat Książki / Data wydania: wrzesień 2011 (USA), październik 2012 (PL) / Liczba stron: 432

Książkę miałam przyjemność przeczytać dzięki uprzejmości wydawnictwa Świat Książki. Bardzo dziękuję. 

XOXO

* recenzja z bloga: przystanek-ksiazka.bloog.pl

2 komentarze:

  1. Zaciekawiłaś mnie!

    http://po-uszy-w-ksiazkach.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, bo książka czeka na półce! :)

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.