Cudowne tu i teraz - Tim Tharp


Czy pogrążysz się w swoim cudownym tu i teraz?

Sutter Kelly to zabawny i towarzyski chłopak, który rozśmieszy i dogada się z każdym. Bardziej dba o dobrą rozrywkę i rozwój własnego uroku osobistego, niż o szkołę i przyszłość, wobec której nie ma żadnych planów. Żyje tu i teraz. Najważniejsze są imprezy, dziewczyny i picie, dzięki któremu czuje się fantastycznie. Nie widzi jednak, że powoli się w tym zatraca. Do czasu, aż poznaje Aimee, dzięki której zyskuje cel w życiu, a mianowicie wprowadzenie dziewczyny w świat imprez i towarzyskiego obycia. Według niego Aimee potrzebuje natychmiastowej pomocy, która ma przejawiać się w porzuceniu dotychczasowego życia i wtargnięcia w wir dobrej zabawy i alkoholu. Dopiero po czasie zauważa, że dziewczyna jest kimś zupełnie innym od jego znajomych. Tylko czy nie za późno?
"(...) znikam, kawałek po kawałku, zapadając się w moje własne cudowne tu i teraz."

Wielki plus tej książki stanowią bohaterowie. Mamy Suttera - pełni on rolę narratora - który jest niezwykle zabawnym, inteligentnym, towarzyskim i pełnym ironii chłopakiem. W niezwykle sarkastyczny i błyskotliwy sposób przedstawia otaczającą go rzeczywistość. Jest postacią pozytywną, ale i pełną dramatu. Drugą ważną postacią jest odpowiedzialna, cicha, zamknięta w sobie i urocza Aimee. Mamy również dobrze wykreowane postacie drugoplanowe, do których zaliczamy przyjaciół głównych bohaterów i ich rodziny. Jednakże najważniejszą częścią powieści jest relacja Suttera i Aimee, którzy pochodzą z dwóch różnych światów i środowisk. Oboje bardzo się od siebie różnią. Mają inne podejście do życia, do przyszłości, do swoich obowiązków. Mimo tych przeciwieństw, coś ich jednak do siebie ciągnie. 
 "Wydaje ci się, że możesz zbawić każdego, kto stanie na twojej drodze."
"Cudowne tu i teraz" okazała się tragikomedią pełną gębą - w pozytywnym znaczeniu oczywiście. Pełno w niej niesamowitego poczucia humoru, zabawnych tekstów, inteligentnych przemyśleń i naturalnych dialogów. To książka o życiu młodych ludzi, którzy stoją o krok przed przekroczeniem granicy pomiędzy nastoletniością, a dorosłością. To powieść o życiowych wyborach. Gdy do końca pozostało mi zaledwie 20 stron byłam niezmiernie zachwycona, zafascynowana i po prostu w niej zakochana. Gdy przeczytałam te ostatnie strony mój entuzjazm do niej nieco opadł, bo jestem zwolenniczką innego typu zakończeń. Teraz, po wielu chwilach od jej poznania, uważam że zakończyła się tak, jak powinna. Cała historia zmierzała właśnie do takiej puenty, jaka znalazła się na ostatnich stronach. W pełni ją rozumiem. 
Jeśli naprawdę się czegoś chce, trzeba o to zawalczyć.
Mam wrażenie, że "Cudowne tu i teraz" idealnie odwzorowuje prawdziwość i realność nastoletnich lat, gdy człowiek jeszcze czuje tę beztroskę i kompletną, niezobowiązującą wolność, ale w oczy już powoli zagląda mu dorosłe życie. Ten czas, gdy należy już tworzyć plany na przyszłość. Ten czas, gdy człowiek zastanawia się, w którą stronę pójść: wybrać łatwą czy trudniejszą ścieżkę, iść za głosem serca czy rozumu. Ta powieść pokazuje tę niepewność, presję, strach, obawy i niechęć do stania się osobą dorosłą, która musi martwić się o tak wiele rzeczy. Nie każdy chce to czuć, nie każdy potrafi sobie z tymi emocjami i stanem rzeczy poradzić i nie każdy wie, czego tak naprawdę chce od życia. A wiadomo, że nasze korzenie, to skąd pochodzimy, nie zawsze pozwalają na oderwanie się od nich, a także nie zawsze my tego chcemy. Ta książka właśnie pokazuje ten czas. Tę trudność. A wszystko to podane jest z niezwykłym poczuciem humoru, ironią oraz inteligentnymi i ważnymi słowami. 
 "Nie wspominam tylko o tym, że chcieć czegoś nie znaczy wierzyć, że faktycznie się to otrzyma."
Uwielbiam tę książkę. Kocham jej klimat. Bardzo podoba mi się to, jak zostało przedstawione jej przesłanie. Chcę więcej takich książek, które przekazują ważne treści i dają do myślenia. One są naprawdę ważne. Według mnie książka powinna spełniać trzy funkcje: rozrywkową, wychowawczą i poznawczą. I odnoszę wrażenie, iż "Cudowne tu i teraz" spełnia je wszystkie. I to chyba dobrze o niej świadczy. Także to, że wciąga niesamowicie. Przeczytałam ją w zaledwie kilka godzin, a to z pewnością zasługa lekkiego języka i zabawnej narracji, a także inteligentnej, pozbawionej banalności i cynizmu treści. Tim Tharp naprawdę bardzo dobrze pisze. Z wielką chęcią przeczytałabym inne jego dzieła. 

Uwielbiam  i chcę czytać takie książki, bo nie dość, że prezentują i omawiają ważne życiowe wartości, to na dodatek nieźle można się przy nich bawić. Takie powieści pochłania się w zaledwie kilka godzin. Świetnie się ją czyta, bo nie czuje się na karku oddechu przemądrzalstwa autora, który chce tylko i wyłącznie wychowywać. Nie przepadam za książkami, w których autor na siłę stara się przekonać czytelnika do jego systemu wartości. I czasem obawiam się chwytać za realistyczne powieści by nie oberwać od autora w głowę "cegłą" pełną mądrości i przekonań własnych autora, bo takie książki niestety występują. Ta na szczęście taka nie jest. Autor nie moralizuje i nie poucza. Pokazuje za to, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko czegoś się chce. Dzięki dwóch książkom z serii "Myślnik" widzę już, że rzeczywiście są one dla ludzie, którzy lubią myśleć i zawierają ważne, przemyślane, wartościowe i po prostu dobre historie. Chcę więcej. Jestem ogromnie ciekawa, czym jeszcze zaskoczy mnie Bukowy Las. Patrząc na autorów na zakładce jestem bardzo dobrej myśli. 

 Autor: Tim Tharp / Tytuł oryginalny: The Spectacular Now / Seria: Myślnik / Wydawca: Bukowy Las - opis /
Data wydania oryginału: 2008 / Data wydania w Polsce: kwiecień 2015 / Liczba stron: 368j

Obejrzałam film i według mnie książka jest zdecydowanie lepsza. Nawet mimo tego, iż w filmie bardziej podobało mi się zakończenie, choć zupełnie niepotrzebnie je zmienili. Lepiej by było gdyby pozostawili takie, jakie było w książce. Zdecydowanie książka lepsza. 

14 komentarzy:

 1. Do tej pory jakoś nie bardzo zwracała moją uwagę.. ale kurcze, skoro tak bardzo Ci się spodobała, skoro tak bardzo ją polecasz, to musi w tym coś być :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem dość specyficzną osobą, która uwielbia nienormalnych i problemowych bohaterów. :)

   Usuń
 2. Mam już swoją kopię, nie mogę doczekać się kiedy w końcu po nią sięgnę ♥
  http://isareadsbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzisiaj dotarła do mnie ta wspaniała książka i nie mogę doczekać się, kiedy zacznę ją czytać ♥
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Film zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, ale niestety na książkę w polskiej wersji przyszło mi czekać dość długo. Teraz, kiedy wydanie to się ukazało, pozostaje mi tylko rozpocząć polowanie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, gdybym nie czytała książki, film również by mi się niesamowicie mocno spodobał. Ale najpierw przeczytałam książkę, więc film już od razu stał na straconej pozycji. :)

   Usuń
 5. Oglądałam film zanim w ogóle wiedziałam, że jest na podstawie książki. Eh...
  Film wcale się mnie nie spodobał, aktorzy byli tacy sztywni, a akcja powoli się rozwijała. Ble... Jednak skoro twierdzisz, że książka jest lepsza to po nią sięgnę z pewnością :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hej kochana, nominowałam cię do Celebrity Tagu. Pozdrawiam www.filigranoowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy raz widzę o niej pochlebną opinię ;) Chyba mimo wszystko nie przeczytam, kiedyś miałam zamiar, ale ostatnio jakoś mnie od niej coś odpycha ;)

  Galeria Książek - zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już dawno temu zauważyłam, że mój gust różni się od gustu wielu innych osób piszących recenzję.
   Może Cię odpycha, bo naczytałaś się za dużo negatywnych opinii. Spróbuj, bo może się okazać, że ta historia mocno przypadnie Ci do gustu. Ja od zawsze uważam, że każdą książkę, która interesuje trzeba czytać i sprawdzać na sobie, a nie opierać się na opiniach innych. :)

   Usuń
 8. Ciekawy opis. Nigdy nie zainteresowana byłam tą książką ale ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.