Zakazane życzenie - Jessica Khoury


Ona jest potężnym dżinnem. On złodziejem z ulicy. Połączyła ich pradawna magia. Kiedy Aladyn odnajduje magiczną lampę, Zahra zostaje przywrócona światu, którego nie widziała od pięciuset lat. Ludzie i dżinny pozostają w stanie wojny, więc aby przetrwać, musi ukrywać swą tożsamość. Przybierając różne kształty, będzie trwać przy swoim nowym panu aż do czasu, kiedy ten wypowie swoje trzy życzenia. Wszystko się komplikuje, gdy Nardukha, potężny król dżinnów, oferuje Zahrze szansę całkowitego uwolnienia od magii lampy. Uratowanie siebie oznacza jednak zdradzenie Aladyna – człowieka, w którym Zahra… zakochała się wbrew sobie.
Teraz musi podjąć dramatyczną decyzję: wybrać między wolnością a uczuciem – zakazanym, lecz silniejszym niż wszystko, co znała do tej pory. Skrywane przez stulecia tajemnice, baśniowy świat skrzący magią, niebezpieczeństwo i miłość wbrew wszelkim zasadom.

Zakazane życzenie to nie tylko, jak mogłoby się wydawać, historia o miłości zderzającej dwa światy. Oj nie. To również opowieść o tym, że spełnianie życzeń zawsze niesie ze sobą konsekwencje, a nic co przychodzi łatwo, za pomocą pstryknięcia palca i małego abrakadabra, nie jest lepsze i bardziej satysfakcjonujące, niż sumienne i uczciwe zapracowanie na spełnienie swojego marzenia. To historia o sile przyjaźni, nierzadko silniejszej i ważniejszej niż miłość, o poświeceniu, o walce dobra ze złem, o zemście oraz o konsekwencjach, które musimy ponieść, gdy nasz umysł zatruwa nienawiść i żądza władzy.

Zakazane życzenie ma jeszcze jedno przesłanie, a mianowicie takie, iż zawsze mamy wybór, nawet w sytuacji bez wyjścia, i tylko od nas zależy, jak będzie kształtowała się nasza przyszłość. Mimo, iż wielu rzeczy w naszym życiu nie wybieramy, to to kim się staniemy zależy już tylko i wyłącznie od nas samych - Zahra i Aladyn są na to najlepszym przykładem.

Zakazane życzenie, której pierwowzorem jest baśń tysiąca i jednej nocy o Aladynie i magicznej lampie, to historia pełna magii i tajemnic, która oczarowuje od pierwszych stron. I nie da się zaprzeczyć, że się w niej zakochałam. A wiecie, w którym momencie wiedziałam, że będę zachwycona? Zaledwie, gdy byłam w połowie pierwszego rozdziału. To krótkie wprowadzenie z odrobiną magii sprawiło, że przepadłam. Nim się obejrzałam a byłam już na samym końcu. Tylko wyjątkowe książki są w stanie "przykryć" cały świat i stać się jego punktem centralnym.


Co szczególnie spodobało mi się w tej powieści?  
 1. Narracja oddana dżinowi, który jest kobietą - Zahra jest świetnie wykreowaną postacią i z przyjemnością śledzi się akcję, którą przedstawia.
 2. Ukazanie hierarchii dżinów, a w tym ich różnych rodzajów - mimo, iż dżiny spełniają życzenia to są bardzo niebezpieczne dla ludzi.
 3. Zasada "każde życzenie ma swoją cenę" oraz istnienie "zakazanego życzenia".
 4. Przedstawienie zdarzeń z przeszłości Zahry - z wielką przyjemnością przeczytałabym więcej o królowej Roszanie.
 5. Zbudowanie szczególnej relacji pomiędzy człowiekiem i dżinem - pomiędzy Aladynem i Zahrą od razu wyczuwa się chemię, a potem jest tylko lepiej.
Któż z nas nie darzy wielkim sentymentem dobrze nam znanej disney'owskiej bajki o Aladynie? Ja muszę przyznać, że to jedna z moich ulubionych i to był jeden z głównych powodów, dla którego tak ogromnie chciałam przeczytać powieść Jessici Khoury. I spotkało mnie małe zaskoczenie. Sądziłam, że nie jestem wielką fanką retellingu - odwieczny problem ze zmianami - a ta opisana na nowo, przekształcona, rozwinięta i uatrakcyjniona historia, która wciągnęła mnie i zachwyciła od samego początku, sprawiła, iż dowiedziałam się o sobie nowej rzeczy. A mianowicie tego, że retelling nie jest zły, a wręcz genialny i chcę czytać więcej tego typu powieści (ACOTAR i Sago Księżycowa zbliżam się). Bo warto! A szczególnie tak dobre książki, jak Zakazane życzenie.


Jessica Khoury na kilka godzin przenosi czytelnika w magiczny, egzotyczny i tajemniczy świat, który zachwyca baśniowym klimatem. W miejsce, gdzie na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo, a wolność nie jest dla wszystkich. W miejsce, gdzie magia wisi w powietrzu, a dżinn mieszkający w lampie może spełnić każde pragnienie. Tylko trzeba pamiętać, że każde życzenie ma swoją cenę - tak dobrze mi znane all magic comes with a price z Once Upon A Time tworzy napięcie i powoduje gęsią skórkę. A właśnie, skoro wspomniałam o OUAT, czyli serialu pełnym postaci z dobrze nam znanych bajek i baśni, który kocham całym serduchem, to muszę przyznać, że podczas czytania Zakazanego życzenia czułam się jakbym śledziła cholernie dobry odcinek serialu i kompletnie się w nim zatraciła - tak wybornie smakowite to było.

Świetnie wykreowani bohaterowie, intrygująca fabuła, ciekawe zwroty akcji, tajemnice łamiące serducha, napięcie sięgające zenitu i to ekscytujące zakończenie sprawia, że Zakazane życzenie ląduje w górnym rankingu moich ulubionych książek fantasy.
 
Zakazane życzenie to niezwykła, magiczna, dowcipna, emocjonująca, romantyczna, zaskakująca, zapierająca dech w piersi, opisana w barwny i wielowymiarowy sposób, pełna tajemnic oraz napięcia opowieść, która zasługuje na szczególne miejsce w naszych czytelniczych serduchach. Ja jestem nią zachwycona i mam nadzieję, że wy również będziecie. Nie zwlekajcie zbyt długo z jej przeczytaniem. No i ta okładka, cudo prawda?!

5 komentarzy:

 1. Przeczytana i pokochana <3 A okładka to czysta magia :) W pełni zgadzam się z Twoją recenzją - nic dodać, nic ująć!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam wielką ochotę przeczytać tę książkę. Może w końcu mi się to uda :)
  Pozdrawiam i Obserwuję.
  Zapraszam też do mnie:
  zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie cudowne zdjęcia!
  A książka wydaje się być ciekawa ;)
  verierra-bookshelf.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiam się od dawna nad przeczytaniem tej książki, coraz bardziej się upewniam, że mi się spodoba :) Trzeba trochę fantastyki wprowadzić w życie :D Pozdrawiam :)
  Marta

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.